حضرت رسول اکرم : هر كس به حلال، از دسترنج خود بخورد، دروازه‌های بهشت به رويش گشوده گردند و او از هريك كه خواهد وارد شود. ***** حضرت رسول اکرم : *** هر جوانى كه در دانش و عبادت رشد كند تا بزرگ شود، خداوند متعال، در قيامت پاداش هفتاد و دو صدّيق به وى می‌بخشد. *** حضرت امام علی : اگر از كارى هراس دارى، خود را در آن بينداز؛ چرا كه دلهره و هراس [از خطر] از خودِ خطر، دشوارتر است.

آشتیان

شهرستان آشتیان یکی از شهرستانهای استان مرکزی در ایران است که در گذشته از توابع سرزمین تفرش (گبرش) از متعلقات عراق عجم بوده که آیین زرتشتی داشته اند لذا نام اين شهر تاریخی بنا به روایات تغيير يافته آتشدان است که در گذر تاریخ نام این مکان از آتشدان بر اثر روایدادهای مختلف به،ابرشتیجان، براشتیجان،سیجان،استجان، اشتیجان برگردانده شده است. در زمان سکونت گبریها در سرزمین پهناور گبرش (تفرش) قسمتی از این سرزمین به موبدان و آتشکده ها جهت عبادت اختصاص داده شده است که بنا به تفسير (دهگان) لغت آشتيان معرف معبد و قربانگاه بوده و کلمه آشتيان مرکب از دو جزء ((يشت)) به معني پرستش، قرباني، دعا و سرود مذهبي و((يان)) معرف مکان و جايگاه می باشد. اين شهر در موقعيت جفرافيايي به طول ۳۴ و عرض ۵۵ قرار دارد.این شهرستان از شمال به تفرش و قم و از جنوب به اراک و محلات محدود گشته و 1348 کیلومتر مربع مساحت دارد که از این لحاظ کوچکترین شهرستان استان مرکزی است.شهرستان آشتیان دارای 1 شهر، 1 بخش و 3 دهستان به مرکزیت آشتیان است .

 

پیشینه

آشتیان از شهرهای تاریخی ایران است چنان که نام این شهر در کتاب تاریخ قم نوشته حسن بن محمد بن حسن قمی نوشته شده در سال ۳۷۸ هجری قمری ابراشتجان یا اشتجان آمده‌است.مولف کتاب مختصرالبلدان آشتیان را ابرشتیجان نوشته و نقل کرده اند که براثر زلزله ابرشتیجان کاملا تخریب و بعد از آن آبادی مجددی بنا شده است و نام آن را به آشتیجان تغییر داده اند و چون مردم حرف (ج) را درگویش محلی به صورت خیلی خفیف به کار می بردند با گذشت زمان این محل به نام آشتیان مشهور شده است.در تاريخ قم، آشتيان به صورتهاي ا برشتيجان ، براشتيجان ، استجان ، اشتيجان ، سيجان آمده است و مرحوم دهگان در تاريخ اراك آورده است : ” ا بر به معني فراز است و چون شهر جديد بر فراز ده مخروبه بنا شده ا بر آشتيجان نام نهاده اند .“ ولي برخي نويسندگان معاصر صورتهاي مختلف را كه در تاريخ قم آمده است منطبق بر آشتيان نمي دانند . آشتيان مركب ازمصوت بلند ، آ ، واژه ‎” يشتي “ و پسوند مكان ” ان “ است . يشتي واژه اي است اوستايي از ماده كلمه يسنا به معني ستايش و نيايش و پرستش و فديه و قرباني كردن ، وجود آتشكده هاي متعدد در اين منطقه كه مهمترين آنها آتشكده وره بوده است نشانگر آنست كه اين شهر در گذشته پرستشگاه و جايگاه قرباني بوده است . ويژگيهاي تاريخي آشتيان از جمله شهرهاي بسيار كهن ايران است كه در گذشته جزء "ماد سفلي" يا "ماد بزرگ" بوده است و آثار و دژهاي فراواني از دوران ماد در اين منطقه به چشم مي خورد. اسامي اماكن آن ريشه اوستايي و پهلوي دارند. اين اسامي و نيز شمار زياد قلاع گبري و وجود آتشكده ها در اين منطقه، مانند آتشكدهِ "فردجان و فراهان" ارتباط واژه آشتيان را با دين زرتشتي قوي مي سازد. اين منطقه توسط "مالك بن عام اشعري" فتح و مردم آن به دين اسلام گرويدند.در كتب جغرافيايي پس از اسلام، اين شهر جزء ولايت كوهستان يا جبال و يا عراق عجم آمده است. بنا به تفسير دهگان اين لغت (آشتيان) معرف معبد و قربانگاه است. ابن فقيه صاحب مختصرالبلدان رستاق ابرشتجان را با 10 ده، از متعلقات همدان عنوان كرده و صاحب تاريخ قم آن را باشمول 10 ده، از طموجهاي قم برشمرده است.

 

جغرافیا

شهر آشتیان در منطقه‌ای سردسیر در حاشیه کوههای تفرش و مشرف به ارتفاعات زاگرس از طرف غرب واقع گشته و به همین خاطر دارای آب و هوای نسبتاً سرد و کوهستانی در زمستان است و در تابستان ییلاق معتدل و مطبوعی برای گردشگران است. یکی از روستاهای آن به نام «آهو» بوده که ییلاق آشتیان می‌باشد.
آب آشامیدنی شهرستان آشتیان سالهای زیادی از مسائل مهم و بغرنج شهرستان آشتیان به حساب می‌آمد که در سالهای اخیر برطرف شد. علت عمده این مشکل ارتفاع زیاد آشتیان از سطح دریا(۲۱۲۰ متر) وپایین بودن سفره‌های آب زیر زمینی می‌باشد که باعث دسترسی مشکل به این منابع آب می‌باشد.

 

رجال مذهبی

    آیت ا... حاج میرزا حسن آشتیانی از مؤثرترین علمای تهران در تحریم تنباکو
    آیت ا... شیخ مرتضی آشتیانی
    میرزا مصطفی افتخار العلمای آشتیانی
    آیت ا... حاج میرزا مهدی آشتیانی
    آیت ا... حاج میرزا احمد آشتیانی
    استاد علامه سید جلال الدین میری آشتیانی
    آیت ا... شیخ ابوالقاسم دانش آشتیانی

رجال علمی ، تاریخی ، ادبی

    اعتصام الملک آشتیانی
    دکتر صادق فرهی آشتیانی
    میرزا محسن آشتیانی
    محمدحسن آشتیانی، از روحانیون بزرگ شیعه
    میرزا حسن آشتیانی، از علمای موثر در تحریم تنباکو
    عباس اقبال آشتیانی، مورخ، ادیب و نویسندهٔ معاصر ایرانی
    عبدالعظیم قریب گرکانی، ادیب معاصر ایرانی و بنیان‌گذار دستور زبان فارسی نوین
    محمد قریب، از اولین پزشکان متخصص طب اطفال در ایران و بنیان‌گذار طب نوین اطفال در ایران
    عبدالکریم قریب گرکانی، پدر علم زمین‌شناسی ایران
    سعید کاظمی آشتیانی، رئیس پژوهشکده رویان
    میرزا مهدی آشتیانی، عارف و روحانی شیعه(فیلسوف شرق)
    پروین اعتصامی، شاعر معاصر ایرانی فرزند یوسف اعتصام الملک آشتیانی
    ابوالحسن اعتصامی، نقاش، معمار، خطاط، و نویسنده
    یوسف اعتصامی، نویسنده، ناشر، و مترجم
    میرزا احمد آشتیانی، فقیه و فیلسوف
    سید جلال‌الدین آشتیانی، فیلسوف، عارف و نوازندهٔ صاحب‌سبک دوتار
    دکتر محمد علی زلفی گل ، رئیس دانشگاه بوعلی سینا، جز1درصد برترین دانشمندان جهان
    دکتر جوادآشتیانی، پزشک،سیاستمدار ،رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در دوره پهلوی

 

رجال سیاسی

    محمد مصدق نخست وزیر نامدار ایران فرزند میرزا هدایت‌الله وزیر دفتر آشتیانی
    میرزا یوسف آشتیانی ملقب به مستوفی الممالک صدراعظم دوره ناصرالدین شاه
    میرزا هاشم آشتیانی
    کاظم مستوفی الممالک
    میرزا ابراهیم مستوفی آشتیانی
    میراز حسن وثوق ، وثوق الدوله ، نخست وزیر ایران در دوره قاجار
    احمد قوام ، نخست وزیرایران در دوره پهلوی
    احمد متین دفتری ، نخست وزیر ایران دردوره پهلوی

 

هنرمندان

    اسماعیل آشتیانی معروف به شعله
    محمد علی آشتیانی (بلبل )
    محمد کریم نخعی و....

salamup.ir
safireashtian
nashrkhabar.ir