حضرت رسول اکرم : هر كس به حلال، از دسترنج خود بخورد، دروازه‌های بهشت به رويش گشوده گردند و او از هريك كه خواهد وارد شود. ***** حضرت رسول اکرم : *** هر جوانى كه در دانش و عبادت رشد كند تا بزرگ شود، خداوند متعال، در قيامت پاداش هفتاد و دو صدّيق به وى می‌بخشد. *** حضرت امام علی : اگر از كارى هراس دارى، خود را در آن بينداز؛ چرا كه دلهره و هراس [از خطر] از خودِ خطر، دشوارتر است.

هشدار سوریه به اسرائیل: موارد غیرمنتظره زیادی در راه است

نمایش خبر : 74 | تاریخ انتشار : 25 بهمن 1396

به گزارش سفیرآشتیان به نقل ازروزنامه رای الیوم، عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه با اشاره به شادی محافل مردمی و رسمی سوریه از سرنگونی یک فروند جنگنده اف ۱۶ اسرائیل، نوشت: دمشق به اسرائیل هشدار داد که موارد غیرمنتظره زیادی در راه است، اما ماهیت این اقدامات را مشخص نکرد.

از نظر بسیاری از ناظران سرنگونی این جنگنده اسرائیلی مهم‌ترین پیروزی معنوی رهبری سوریه در ۳۶ سال گذشته است از همین رو برپایی جشن و شادی بی سابقه در دمشق در دو سطح مردمی و رسمی تعجبی ندارد، هرچند جنگ در این کشور کاملا تمام نشده است.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه به مناسبت این پیروزی هیچ گونه اظهاراتی نداشت و رهبران سوریه با سپردن ماموریت سخنرانی در مورد سرنگونی جنگنده مزبور به عنوان دستاوردی تاریخی به «ایمن سوسان» معاون وزیر خارجه کاملا خویشتنداری را حفظ کردند.

هشدار سوریه در مورد هرگونه تجاوز به این کشور
سوسان که در رتبه بندی‌های وزارت خارجه سوریه در مرتبه سوم و چهارم جا دارد، در یک کنفرانس مطبوعاتی ماموریت ارسال پیام به اسرائیلی‌ها و متحدان آمریکایی اش را انجام داده و گفت: کاملا مطمئن باشید که متجاوز با موارد غیرمنتظره زیادی روبه رو خواهد شد، زیرا تصور می‌کرد چند سال جنگ فرسایشی موجب ناتوانی سوریه برای مقابله با هرگونه تجاوز شده است، اما هربار در صدد تجاوز به سوریه برآیید، با مسائل غیرمنتظره‌ای زیادی روبه رو خواهید شد.

طبیعی است که وی ماهیت این مسائل غیرمنتظره را فاش نکرد، زیرا این موضوع جزء اسرار محرمانه نظامی است، اما آنچه می‌توان از اظهارات او و اعتماد به نفس اش برداشت کرد، اینکه چه بسا موشک‌های پیشرفته تری ر. سوریه وجود دارد که شاید از آن برای سرنگونی هرگونه هواپیمای اسرائیل از نوع همان جنگنده اف ۱۶ چه بر فراز حریم هوایی سوریه و یا فلسطین اشغالی استفاده شود.

سرنگونی جنگده اف ۱۶ برای افکار عمومی اسرائیل چه مفهومی دارد؟
به هرحال شاید سرنگونی این جنگنده برای کارشناسان نظامی غیر اسرائیلی معنا و مفهوم زیادی نداشته باشد، اما برای افکار عمومی اسرائیل که تصور می‌کرد برتری نیروی هوایی ارتش اسرائیل یک شبکه امن ابدی است، چنین نباشد.

با این توضیحات باید گفت، به هیچ وجه به دنبال بحث و جدل در مورد قدرت نیروی هوایی اسرائیل و جدید بودن هواپیما‌های آمریکایی آن نیستیم، بلکه بحث بر سر این است که شمارش معکوس فرسایش و ضعف حاکمیت هوایی اسرائیل بر سراسر حریم هوایی منطقه و نه فقط سوریه آغاز شده است و همین موضوع موجب شکسته شدن دیوار روانی می‌شود که از جنگ اکتبر ۱۹۷۳ ایجاد شده بود و حاکی از این است که مرحله بازدارندگی پایان یافته است.

دست و پا زدن ژنرال‌های اسرائیلی برای آرام کردن افکار عمومی
در این میان اظهارات ژنرال‌های اسرائیل در مورد نابودی نیمی از پدافند هوایی سوریه در بمباران هی این کشور هدفی جز گمراه کردن افکار عمومی و مهار ترس و وحشت ناشی از سرنگونی جنگنده اف ۱۶ در بین محافل مختلف اسرائیل ندارد.

موضع روسیه، اسرائیل را شوکه کرد
اما موضع روسیه مبنی بر حق سوریه در دفاع از خود در برابر هرگونه هواپیمایی که حریم هوایی اش را نقض کند، به مثابه شوکی برای اسرائیل و پیامی محکم و هشدار آمیز به اسرائیلی‌ها در مورد تکرار تجاوز است، ضمن اینکه ارائه موشک‌های اس ۳۰۰ و اس ۴۰۰ روسی به سوریه و استقرار آن در پایگاه هوایی حمیمیم عملا از سال ۲۰۱۵ به برتری نیروی هوایی اسرائیل پایان بخشید.

به هر حال اظهارات سوسان و هشدار او در مورد اقدامات غیر منتظره را باید جدی گرفت و در نظر داشت که تمام احتمالات و اقدامات غیر منتظره ممکن بوده و البته بیشتر مسرت بخش خواهد بود.

 

 

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
safireashtian
nashrkhabar.ir