حضرت رسول اکرم : هر كس به حلال، از دسترنج خود بخورد، دروازه‌های بهشت به رويش گشوده گردند و او از هريك كه خواهد وارد شود. ***** حضرت رسول اکرم : *** هر جوانى كه در دانش و عبادت رشد كند تا بزرگ شود، خداوند متعال، در قيامت پاداش هفتاد و دو صدّيق به وى می‌بخشد. *** حضرت امام علی : اگر از كارى هراس دارى، خود را در آن بينداز؛ چرا كه دلهره و هراس [از خطر] از خودِ خطر، دشوارتر است.

صبر و تجربه؛ پیش نیاز پرورش شترمرغ/مسئولان؛ سنگ‌اندازی می‌کنند

نمایش خبر : 1945 | تاریخ انتشار : 29 اسفند 1396

به گزارش سفیر آشتیان؛ اقتصاد مقاومتی مفهومی است که این روزها به‌عنوان راهگشای برون رفت اقتصاد کشور از وضعیت نابسامان و سست کنونی مطرح می‌شود.

مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر بارها با بیان و تبیین اقتصاد مقاومتی و توجه به سرمایه‌های داخلی، دولت و مجلس را در بکارگیری این مفهوم رهنمون ساختند. اگرچه در این موضوع همایش‌ها و جلسات گوناگونی برگزار شد اما آن چنان‌ که باید مورد توجه و اجرا قرار نگرفت.

در راستای تحقق شعار امسال و نظر به منویات معظم له «محمد چراغعلی‌گل» كارآفرين آشتیانی موفق شد با پرورش شترمرغ نام خود را در فهرست کارآفرین موفق در عرصه اقتصاد مقاومتي، به ثبت رساند.

چراغعلی‌گل ۱۴ سالی می‌شود که وارد عرصه تولید شده و به پرورش زنبور عسل، پرورش گاو شیری، بوقلمون و شترمرغ پرداخته است.

صبر و تجربه؛ پیش نیاز پرورش شترمرغ

وی در گفتگو با خبرنگار سفیر آشتیان با اشاره به ورود خود به عرصه پرورش شترمرغ با دو شترمرغ گفت: ۸ سال قبل با دریافت تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی از بسیج سازندگی دستگاه جوجه‌کشی را خریداری و کار را شروع کردم؛ در طول این مدت نیز موفق شده‌ام فعالیت خود را توسعه بدهم.

این کارآفرین آشتیانی که امروز ۵۰ شترمرغ را در مزرعه خود نگهداری و پرورش می‌دهد، گفت: برای شروع کار جوجه ها را از گرمسار و سمنان خریداری می کردم ولی به دلیل سازگار نبودن جوجه ها با شرایط آب و هوایی آشتیان متاسفانه هر بار تلفات بسیاری داشتم ولی با کسب تجربه و تغییر خوراک موفق شدم بر این مشکل غلبه کنم.

چراغعلی‌گل با اشاره به تجربه خود برای غلیه بر این مشکل افزود: ذرت و یونجه را در مزرعه کشت می کنم و به این ترتیب خوراک شترمرغ ها را در مزرعه تولید می کنم.

مسئولان؛ سنگ‌اندازی می‌کنند

وی عدم صدور مجوز برای ادامه فعالیت‌هایش را از چالش‌های پیش روی خود دانست و اظهار کرد: مسئولان به بهانه اینکه استان مرکزی در تولید شترمرغ اشباع شده است، اجاره توسعه پرورش شترمرغ را نمی دهند که این سدی برای تولیدکنندگان این عرصه است.

چراغعلی‌گل افزود: این حرفه درآمدزایی خوبی دارد و سود حاصل از پرورش شترمرغ نسبت به سایر عرصه ها بهتر است، اما حمایت های لازم از سوی مسئولان در این عرصه وجود ندارد.

این کارآفرین آشتیانی مشکلات منابع آبی را از دیگر چالش‌های این حوزه بیان کرد و گفت: برای توسعه و صنعتی کردن پرورش شترمرغ متاسفانه با مشکلاتی روبه رو هستم که یکی از این مشکلات عدم صدور مجوز حفر چاه برای زمینی است که برای توسعه کار نیاز دارم.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر نبود کشتارگاه، عرضه محصول ما را به بازار فروش سخت کرده است، حتی در شهرهای همجوار هم کشتارگاه نیست و این امر باعث شده تا در بازار فروش مشکلاتی داشته باشم؛ اما این مشکلات من را مأیوس نکرده و کار را ادامه می دهم و سهم خود را در حوزه اقتصاد مقاومتی با انتقال دانش و تجربه به کسانی که علاقه‌مند فعالیت در این عرصه هستند، ایفا می‌کنم.

انتهای پیام/م

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
safireashtian
nashrkhabar.ir