حضرت رسول اکرم : هر كس به حلال، از دسترنج خود بخورد، دروازه‌های بهشت به رويش گشوده گردند و او از هريك كه خواهد وارد شود. ***** حضرت رسول اکرم : *** هر جوانى كه در دانش و عبادت رشد كند تا بزرگ شود، خداوند متعال، در قيامت پاداش هفتاد و دو صدّيق به وى می‌بخشد. *** حضرت امام علی : اگر از كارى هراس دارى، خود را در آن بينداز؛ چرا كه دلهره و هراس [از خطر] از خودِ خطر، دشوارتر است.

از تکرار غم انگیز تخریب آثار باستانی آشتیان جلوگیری کنید+ تصاویر

نمایش خبر : 1196 | تاریخ انتشار : 24 بهمن 1394

به گزارش سفیر آشتیان، شهرستان آشتیان قدیمی ترین شهر استان مرکزی است و شاید یکی از قدیمی ترین ها در ایران هم باشد.

 

این قدمت موجب شده آثار باستانی بسیار زیادی برای ما آیندگانِ گذشتگان به جا مانده باشد که در سالیان اخیر سازمان میراث فرهنگی توانسته با مرمت چندی از این اسناد ملی، هویتی از مرگ تدریجی آنها جلوگیری کند.

 

ولی تعدادی از این آثار باستانی همچنان مغفول مانده اند و عدم توجه به آنان موجب از دست رفتن سرمایه های ملی می شود.

 

 به طور مثال قلعه های «علی نقی بیک» و «مستوفی الممالک» نمونه های بارزی از این غفلت هستند که اولی در گذر زمان تقریباً به طور کامل تخریب شده و بیشتر بخش های دومی نیز به دست توانای بشر به نابودی گروید.

 

 

اما داستان قلعه مستوفی الممالک بسیار جالب تر از آن است که به نظر می رسد؛

 

یکی از شهرداران خیلی اسبق آشتیان یه روزی از خواب بیدار شد و پلنی (paln) ریخت برای احداث خیابانی از این سر شهر به آن سر شهر.

 

کارگران مشغول به کار شده و سر و صدا و بگیر و ببند که بسیازیم این شهر عقب مانده قجر زده را!

 

اما زمانی که پروژه به میانه های راه رسید (به قول بچه های امروزی) یهویی دیدن یه بنای عظیم روبروشونه و ای وای که این قلعه از کجا یهو سر راه ما سبز شد؟!

 

و دلیل مشورت بزرگان شهر، آن شد، که خیابان و مسیر عبور مرور مردم مهم تره یا قلعه ای که از ابد بوق اینجا بوده و هیچ منفعتی به ما نرسونده؟!

 

 

خلاصه ماشین های خراب کار مشغول شدن و نیمی از آنچه را سالیان پا برجا بود به طرفة العینی، زدن خراب کردن و شدن باعث آه و حسرت امروز دوستداران میراث فرهنگی آشتیان.

 

اما این داستان یه بار دیگه در شهرستان آشتیان و این بار در روستای کردیجان در حال تکرار شدنه.

 

حمام قدیمی روستا با معماری بسیار زیبا بر سر راه عبور و مرور مردم قرار گرفته و هر روز بر تعداد طالبان خراب کردنش افزوده می شه، که حمام به چه کاری می آد وقتی همه ما یه شعبه ای از اونو تو خونه داریم؟!

 

 

یا بعضی می گن یه گوشه کوچولو از حمومو اگر خراب کنیم که چیزی نمیشه، اتفاقی نمی افته، ساختمان به این بزرگی!

 

 

 

اما حرف ما با مسئولین:

 

این حمام 300 ساله که سال 88 به ثبت میراث فرهنگی رسیده سرمایه روستای کردیجان، آشتیان، استان مرکزی و ایران بزرگه، مسئولین محترم!

 

لطفاً مراقب سرمایه های ما باشید.

 

میثم فتحی

دیدگاه کاربران
همشهری: سلام/ ضمن احترام به دغدغه حضرت عالی به هیچ عنوان اجازه تخریب حمام به دهیار و مشاورانش را نخواهیم داد چون شورای اسلامی فعلی با یک حرکت عجولانه و کارشناسی نشده حمام جدید ساز روستا را تخریب کردند/ عمران و ابادانی هنر است نه تخریب و ویرانگری
همشهری: با سلام از اینکه به فکر اثار قدیمی هستین تشکر خواهشمندم گزارشی از منزل استاد قریب که.در روستای گر کان قرار داره تهیه کنید شنیده شده اگه مسیولین به فکر نباشن این بنا هم داره رو به نابودی میره با تشکر از سفیر اشتیان///سفیر:تشکر از اطلاع رسانی
خسرو خسرو خانی: با سلام خدمت همشری عزیز ودلسوز اولا حمام قبلی در دور ه دهیار فعلی تخریب نشده ودوما دهیار ومشاورانش در صدد تخریب نیستند حدودا 3یا4 مرتبه با استان جهت تعمیر حمام وثبت قلعه گبر ی و غار منتهی به باش کریز مکاتبه شده ودر نهایت ما را به مددجویی از افراد دلسوز مثل جنابعالی وخیرین بزرگوار راهنمایی کرده اند (به عمل کار براید نه به نوشته های روی کاغذ ممنون ومتشکر م
اکبر: متاسفانه ميراث فرهنگي استان فقط حرف ميزنه و با زبون بازي مردم و دست به سر مي كنه . سر يه اختلاف فرهنگستان ادب و زبان فارسي با ميراث فرهنگي منزل استا عبدالعظيم قريب گركاني را به يه مخروبه تبديل كردن . حمام كرديجان رو با اينكه ثبت شده به اين روز انداختن . حمام كهنه آشتيان را تحويل نمي گيرن و منزل ميرزاي آشتياني و معتمد الاياله را هم كه بريد ببينين به چه روزي افتاده و قلعه مستوفي هم كه اصلا زير بار هيچي نميرن نه تخريب نه خريد و نه تعمير . البته همه ما با تخريب مخالفيم . مالك و وراث قسمت آقاي حميدي هم جهت تعمير اقدامي نمي كنن و اگه خداي ناكرده اون قلعه تخريب بشه و صدمه به كسي بزنه بايد جوابگو باشن . چون ملك شخصيه . حالا من موندم با اينهمه فوايد ميراث فرهنگي تو اين شهرستان ما اصلا مدر كل ميخوايم چكار . بسپرين دست مردم خودشون بهتر از شما برا ميراثشون دل مي سوزونن . شما كه همش از خير مايه ميذارين و دم از بي پولي ميذنين بذار خود خيرين همه چي رو مي چرخونن . خسته نباشين واقعا . آقاي حسيني لطفا خودتو آشتياني ندون لطفا// با سلام و خسته نباشيد متاسفانه در آشتيان ما اثار بجا مانده مثل آب انبارها حمامها و قلعه مستوفي المالك و سر دربها كه بدون خرد و بي عقلي تخريب شد وقتي حسرت اين بناها را انسان ميخورد كه به شهرهاي ديگر ميرود و ميبيند كه چگونه اين آثار نگهداري شده است و ما چه با فكر و چه بدون فكر در صدد تخريب آمديم و الان درايم حسرت ميخوريم درصورتي كه اگر الان اين اثار باقي بود واقعا اين شهرستان قطب گردشگري استان و حتي كشور بود حال تجربه را تجربه كردن خطاست حيف اين حمام قديمي است كه تبديل به ويرانه و تخريب شود خواهش اينجانب اين است كه عاجرانا اين بنا را حفظ كنيد و در صدد تخريب نباشيد موفف باشيد
o.p: چشم مسئول میراث فرهنگی آشتیان روشن که هیچ اقدامی نمیکنن
مقیم وساکن: سلام خدمت همه همشهریهای عزیز /به قول معروف دعایه مون میشه این چیزای قدیمی روحفظ کنیم دعایه شدن نداره شهرهای دیگه دارند ازخونه های کاه گلیشون واین میراثاشون پول درمیارن واونوقت ما چی ؟؟ کسرشئن مون میشه
و.ر: گذشته ها گذشته باید به فکر حال بود مثلا همین قلعه ای که چنو وقت اخیر معلوم نیست با اجازه کی حیاط و حوضش تخریب شد چیزی که واضحه مالکین بدون اجازه بالا دستی ها و دست به یه همچین کاری نمیزنن ...قلعه بدون حیاط واقعا تاسف برانگیزه ...یا من خودم شاهد بودم تو قلعه مستوفی الممالک رزمایش گرفتن و انفجار ها پشت دیوار قلعه ها و داخل برج صورت گرفت ....که همین مسئله و حضور و تجمع جمعیت کلی به باقی مانده بنای رو به نابودی قلعه اسیب زد ...اینا همه کار همین مسئولینه تو همین زمان ...و اینم ماییم که ساکتیم و دستمون به جایی بند نیست
علی جلائی: باتشکر
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
safireashtian
nashrkhabar.ir