حضرت رسول اکرم : هر كس به حلال، از دسترنج خود بخورد، دروازه‌های بهشت به رويش گشوده گردند و او از هريك كه خواهد وارد شود. ***** حضرت رسول اکرم : *** هر جوانى كه در دانش و عبادت رشد كند تا بزرگ شود، خداوند متعال، در قيامت پاداش هفتاد و دو صدّيق به وى می‌بخشد. *** حضرت امام علی : اگر از كارى هراس دارى، خود را در آن بينداز؛ چرا كه دلهره و هراس [از خطر] از خودِ خطر، دشوارتر است.

تولید دمنوش‌ با طعم اقتصاد مقاومتی در روستای پولکان محلات

نمایش خبر : 383 | تاریخ انتشار : 31 تیر 1395

تولید و کشت گیاهان دارویی از سابقه چند هزار ساله در میان بشر برخوردار بوده و طی سال‌های اخیر بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش سفیرآشتیان، کشت گیاهان دارویی و تهیه عصاره و عرقیات متنوع از آنها موضوعی است که بشر از گذشته تاکنون با آن همراه بوده و در طول قرون متمادی تجربیات انباشته تاریخی خود درباره خواص گیاهان دارویی را سینه به سینه و نسل به نسل منتقل کرده است.

امروزه عوارض ناشی از مصرف داروهایی شیمیایی مردم کشورهای مختلف را به مصرف گیاهان دارویی سوق داده است و با توجه به تاکید دین مبین اسلام به طب سنتی و اسلامی این مهم در ایران بیش از دیگر کشورها مورد توجه قرار گرفته است.

ایران به عنوان کشوری که خود مهد طب سنتی است، به لحاظ شرایط آب و هوایی از نقاط بکر تولید و پرورش گیاهان دارویی محسوب می‌شود که بهره‌گیری درست و صحیح از ظرفیت‌های موجود در این بخش می‌تواند به کمک اقتصاد و بهداشت جامعه آمده و مشکلات موجود در این حوزه‌ها را برطرف سازد.

گیاهان از ابتدای تمدن بشر تاکنون همواره به عنوان یک ماده حیاتی مدنظر انسان‌ها بوده و انسان‌ها گاهی از گیاهان به عنوان ماده غذایی و دارویی استفاده کرده و می‌کنند.

پیشرفت‌های علمی و فناوری از یک سو و عوارض جانبی ناشی از استفاده داروهای شیمیایی از سوی دیگر اهمیت و نقش سازنده گیاهان دارویی را در تأمین نیازهای بشر به ویژه در حیطه دارو و درمان به اثبات رسانده است، به طوری که امروزه اکثر کشورهای دنیا به داروهای گیاهی و گیاه درمانی روی آورده و در این عرصه به فعالیت مشغول شده‌اند.

خوشبختانه اقتصاد مقاومتی و پرداخت تسهیلات در قالب طرح اقتصاد مقاومتی به افراد جویای کار موجب شد که علاقمندان به تولید و پرورش گیاهان دارویی در این عرصه ورود کرده و دست به تولید گیاهان دارویی و عرقیات بزنند.

مهدی شاهرخی نیز از جمله افرادی است که با دریافت تسهیلات 30 میلیون تومانی از بسیج سازندگی در روستای پولکان محلات به حوزه پرورش داروهای گیاهی ورود کرده و هم اکنون به فعالیت مشغول است.

این فعال اقتصاد مقاومتی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اظهار کرد: بعد از بازنشستگی به دلیل علاقه فراوانی که به کار کشاورزی و گیاهان دارویی داشتم، تصمیم گرفتم در حرفه تولید داروهای گیاهی ورود پیدا کنم.

شاهرخی افزود: از آنجا که می‌دانستم سازمان بسیج سازندگی به متقاضیان اشتغال تسهیلات پرداخت می‌کند پس از تحقیق و بررسی در مورد کار کشت گیاهان دارویی درخواست تسهیلات خود را به این سازمان داده و در مدت کوتاهی موفق به دریافت 30 میلیون تسهیلات شدم.

وی با بیان اینکه بعد از دریافت وام و تأمین کارگاهی به وسعت 300 متر در دشت پولکان با عشق و علاقه فراوانی کار خود را آغاز کرد، بیان داشت: در حال حاضر بیش از 100 نوع داروی گیاهی تولید و با راهنمایی‌های یک روحانی تحصیل کرده در رشته طب اسلامی به مشتریان می‌فروشم.

شاهرخی ادامه داد: روزانه 700 لیتر عرقیات با استفاده از ماشین آلات نیمه صنعتی تولید و روانه بازار  می‌کنم که در صورت صنعتی شدن دستگاه‌ها این میزان قابل افزایش است.

وی عدم دسترسی مناسب به بازار را یکی از مشکلات موجود در امر فروش عنوان  کرد و اظهار داشت: در صورتی که شرکت نگار نصر برای فروش و بازاریابی محصولات به ما کمک کند، قطعاً درآمد فروش نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: افراد دارای طبع‌های متفاوتی هستند، طبع عده‌ای سرد و عده‌ای گرم است، یک داروی گیاهی ممکن است اثرات متفاوتی برای افراد به همراه داشته باشد، به همین خاطر برای درمان هرچه بهتر بیماران در هنگام ارائه دارو به مشتریان نظر یک روحانی که به صورت مستقیم با ما در زمینه تولید داروهای گیاهی فعالیت دارد، را جویا شده و دارو را در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهم تا اثر بخشی خوبی به همراه داشته باشد.

شاهرخی ادامه داد: در حال حاضر سه نفر به صورت مستقیم در کار پرورش گیاهان دارویی مشغول فعالیت هستند، ما علاوه بر تولید داروهای گیاهی در تولید عرقیات  و دمنوش نیز فعالیت داریم و انواع متفاوتی از دمنوش‌ها را به بازار عرضه می‌کنیم.

شاهرخی اظهار کرد: دمنوش‌ها جزو نوشیدنی‌های سالم هستند که باعث ایجاد احساس آرامش و همچنین درمان خیلی از ناخوشی‌ها می‌شوند، دمنوش‌ها عوارض جانبی داروهای شیمیایی را ندارند و لذت و سلامتی را به مصرف کنندگان هدیه می‌دهند که به مردم توصیه می‌کنیم از این دمنوش‌ها که در طعم‌های  دمنوش لیموترش، دمنوش زنجبیل، دمنوش بابونه، دمنوش نعنا، آویشن، گل محمدی و ... تهیه و به فروش می‌رسند تهیه کنند.

وی گفت: دمنوش‌ها و جوشانده‌های گیاهی، نوشیدنی‌هایی هستند که اغلب افراد، نوشیدن آنها را زمان‌هایی مناسب حالشان می‌دانند که بیماری خاصی دارند و از دردی رنج می‌برند یا استرس و اضطراب و تنش روحی، آرام و قرارشان را گرفته است، این در حالی است که  بسیاری از متخصصان و درمانگران طب سنتی ایران، نوشیدن روزانه دمنوش یا چای را بهترین و ساده‌ترین راه تسکین دردهای عمومی بدن و پیشگیری از بیماری‌ها می‌دانند.

این فعال اقتصادی تاکید کرد: دمنوش‌ها خاصیت‌های فراوانی دارند از جمله اینکه دمنوش بابونه موجب آرامش و تسکین اعصاب، دمنوش برگ و میوه به موجب درمان سرفه خشک، آرامش، تقویت قوای مغز، تقویت قلب، کاهش استرس، افزایش نشاط، تقویت کبد، معده، اعصاب، رفع بوی بد دهان، ضد سرماخوردگی و التیام سردردهای مزمن، دمنوش به‌لیمو موجب آرامش، رفع خستگی، درمان بی‌خوابی، میگرن، سردرد و بهبود تپش قلب می‌شود.

شاهرخی بیان داشت: از دمنوش نعنا نیز می‌توان برای افزایش قوای جسمانی، تقویت معده، رفع تشنج و سرفه، افزایش آرامش، درمان سرماخوردگی و آنفولانزا، رفع سکسکه، حالت تهوع و رفع قولنج و درد معده بهره گرفت، ضمن اینکه دمنوش‌هایی چون بهار نارنج، گل گاو زبان، چای ترش، چای کوهی، رازیانه، دارچین و ... نیز خواص بیشماری دارند.

وی با تاکید بر اینکه  تولید و پرورش گیاهان دارویی نقش به سزایی در عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی دارند، بیان داشت: از آنجا که فعالیت در این عرصه می‌تواند موجب  اشتغال زایی و در آمد برای خانواده‌ها شود، ضروری است مسئولان دولتی با پرداخت تسهیلات بانکی مناسب برای خرید زمین و اجرای آبیاری قطره‌ای از علاقمندان به فعالیت در این عرصه حمایت کنند که خوشبختانه سازمان بسیج سازندگی به خوبی در این زمینه به ایفای نقش پرداخته و حمایت‌های خوبی داشته است، هرچند در حال حاضر میزان نرخ تسهیلات بسیار بالا است و باید به پایین‌تر حد ممکن کاهش یابد تا همگان بتوانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

این کارمند بازنشسته با بیان اینکه پرورش گیاهان دارویی الگویی ارزشمند در مسیر اقتصاد مقاومتی  در حوزه سلامت و طب سنتی است و می‌تواند از واردات بی‌رویه و غیر ضروری داروهای شیمیایی جلوگیری کند، گفت: مصرف گیاهان دارویی موجب بهبود وضعیت سلامت مردم و در نتیجه کاهش هزینه‌های حوزه سلامت کشور می‌شود که خود نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد.

وی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی از ارزش و اهمیت بالایی در تأمین بهداشت و سلامتی جوامع هم به لحاظ درمان و هم پیشگیری از بیماری‌ها برخوردارند، گفت: گیاهان دارویی یکی از مهم‌ترین منابع تأمین غذایی و دارویی بشر در طول سال‌های گذشته بوده و از نظر اسلام نیز بسیار مورد تاکید و سفارش بوده و هستند.

شاهرخی ادامه داد: پتانسیل تولید داروهای گیاهی در طبیعت بسیار بالا و ارزش اقتصادی و تجاری آن فوق‌العاده زیاد است.

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه گرایش عمومی جامعه به استفاده از داروها و درمان‌های گیاهی در طی سال‌های اخیر رو به افزایش نهاده است، گفت: با توجه به اثراتی که مصرف داروهای شیمیایی بر سلامت افراد باقی می‌گذارند، استفاده از داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی بسیار مورد تاکید و سفارش است، به طوری که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز به طب اسلامی تاکید دارند.

وی با بیان اینکه در صورت بازاریابی مناسب فروش گیاهان دارویی سودآوری‌های کلان اقتصادی به همراه خواهد داشت، گفت: استفاده مطلوب، منطقی و بهینه از این منابع که هزینه‌تر و ساده‌تر از صنایع دارویی شیمیایی است، می‌تواند ضمن تأمین بخشی از نیازهای عمده بهداشتی و درمانی جامعه از خروج ارز از کشور جلوگیری کند که لازمه توسعه این مهم حمایت دولت از فعالان این عرصه و فرهنگ‌سازی برای مصرف این گیاهان دارویی است.

این فعال اقتصادی افزود: متأسفانه در حال حاضر یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود نبود بازار مناسب برای فروش و به دنبال آن نبود پول برای تبلیغات است، یکی از رازهای موفقیت در امر تولید بازاریابی مناسب و تبلیغات است و تا زمانی که تبلیغات و بازار مناسب برای فروش نباشد تولید کننده نخواهد توانست محصولات خود را به فروش برساند.

شاهرخی اظهار کرد: به دلیل پایین بودن فرهنگ مصرف گیاهان دارویی میزان فروش گیاهان دارویی بسیار کم است و درامد حاصل از آن کفاف اقساط بانک را نمی‌دهد، به طوری که هم اکنون چندین قسط از تسهیلات بانکی‌ام به تأخیر افتاده است.

وی بیان داشت: محلات یکی از خوش آب و هواترین شهرهای استان مرکزی است که خوشبختانه گیاهان زیادی در اطراف روستاهای این شهر می‌رویند و من برخی از گیاهان مورد استفاده را از زمین‌ها و کوه‌های اطراف که به صورت خودرو هستند، تأمین کرده و برخی دیگر را به صورت عمده‌ای از خریداری می‌کنم و عرقیات آن را می‌گیرم.

این فعال اقتصادی گفت: در صورتی که بازار مناسبی برای فروش داشته باشم و درآمد خوبی کسب کنم می‌توانم با خرید دستگاه‌های صنعتی نسبت به توسعه کارگاه اقدام کنم، اما در حال حاضر با امکانات موجود تنها 700 لیتر تولید عرقیات دارم که به سختی آنها را به فروش می‌رسانم و درآمد ناچیزی کسب می‌کنم.

انتهای پیام/

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
safireashtian
nashrkhabar.ir