حضرت رسول اکرم : هر كس به حلال، از دسترنج خود بخورد، دروازه‌های بهشت به رويش گشوده گردند و او از هريك كه خواهد وارد شود. ***** حضرت رسول اکرم : *** هر جوانى كه در دانش و عبادت رشد كند تا بزرگ شود، خداوند متعال، در قيامت پاداش هفتاد و دو صدّيق به وى می‌بخشد. *** حضرت امام علی : اگر از كارى هراس دارى، خود را در آن بينداز؛ چرا كه دلهره و هراس [از خطر] از خودِ خطر، دشوارتر است.

امام جمعه آشتیان بیان کرد: عمل به مسئله ولایت فقیه؛ راه حل عبور از مشکلات داخلی و خارجی کشور

نمایش خبر : 319 | تاریخ انتشار : 29 شهریور 1395

حجت الاسلام غلامرضا نیشابوری، امام جمعه آشتیان پیرامون عید بزرگ غدیر در گفتگو با سفیر آشتیان گفت: غدیر استمرار بعثت است اگر روزی پیامبر اکرم(ص) مبعوث شدند و نظام الهی اسلامی را تاسیس کردند با غدیر این نظام ابقا شد و استمرار پیدا کرد. غدیر به عنوان مکمل بعثت، ارتباط نزدیک و همبستگی ناگسستنی با بعثت دارد.

وی ابراز کرد: امروز ولایت فقیه، ادامه و استمرار غدیر و نظام امامت است، چراکه ترویج و تبیین اسلام ناب محمدی(ص) بدون غدیر ممکن نیست.

امام جمعه آشتیان با اشاره به اینکه اسلام بنی امیه، اسلام غیرناب و غیراصیل است، گفت: غدیر تنها یک مسئله شیعی نیست و مربوطه به تمام جهان  اسلام است. 

نیشابوری بیان کرد: هر چند بدلیل اینکه در غدیر، پیامبر گرامی اسلام  حضرت علی (ع) را به جانشینی خود منصوب می کنند و شیعیان یک علاقه و دلبستگی ویژه ای به غدیر دارند اما این عید بزرگ متعلق به همه مسلمانان جهان است و همه مسلمانان باید غدیر را تکریم و تجلیل کنند.

وی با بیان اینکه غدیر از مناسبتهای بی نظیر ما مسلمانان محسوب می شود، افزود: غدیر تکلیف حاکمیت اسلام را مشخص کرده و عملا نشان داد که هر کسی صلاحیت زمامداری مسلمین را ندارد و باید زمامدار مسلمانان مانند امیر المومنین علی(ع) عالم، با تقوا، مدیر، مدبر و دلسوز باشد.

روز نصب حضرت علی (ع) روز شایسته سالاری

امام جمعه آشتیان با تاکید بر اینکه روز نصب حضرت علی (ع) روز شایسته سالاری است، ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) در خطبه غدیر نکات ارزشمندی را بیان فرموده اند که وظیفه ما انتشار و عمل کردن به خطبه غدیر است.

نیشابوری با بیان اینکه باید همه مردم با خطبه غدیر و اهداف آن آشنا شوند تا این عید مانند عاشورا مقیاس جهانی به خود گیرد، افزود: اگر به غدیر عمل شود؛ تمام مشکلات داخلی و خارجی با محوریت ولایت فقیه قابل حل است.بااحیای غدیر در جامعه، جلوی نفاق و جدایی ها گرفته می شود.

اعمال روز عید غدیر

وی، در خصوص اعمال روز غدیر روزه گرفتن این روز با ثوابی معادل ۶۰ سال عبادت، غسل کردن، خواندن زیارت مطلقه امیر المومنین و زیارت امین الله ، خواندن دو رکعت نماز خاصه به نیت غدیر مطابق آنچه که در مفاتیح آمده، خواندن دعای ندبه، تکرار دعای الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی جَعَلَنَا مِنَ الْمُتَمَسِّکِینَ بِوِلاَیَةِ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْأَئِمَّةِ عَلَیْهِمُ السَّلاَمُ در زمان ملاقات مسلمین بایکدیگر در روزغدیر، عقد اخوت بستن میان مسلمانان را از جمله اعمال این روز برشمرد.

امام جمعه آشتیان همچنین اظهار کرد: اطعام مسلمانان در این روز بسیار سفارش شده  به طوری که در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است که یک درهم اطعام در روز عید غدیر با یک میلیون درهم اطعام در زمانهای دیگر برابری می کند.

برگزاری مراسم جشن و اطعام در بیش از ۱۰ روستای آشتیان در ایام الله ولایت

نیشابوری برنامه های این دهه را برگزاری مراسم جشن دهه ولایت (از عید قربان تا عید غدیر) در تمامی مساجد شهرستان آشتیان، جشن ویژه ای مخصوص  خواهران در مصلی آشتیان ، مراسم جشن عمومی روز عید غدیر در حسینیه بازار، دیدار از خانواده معظم شهدا ، دیدار با سادات شهرستان اعلام کرد.

وی توضیح داد: در بیش از ۱۰ روستا با استقرار روحانی مراسم جشن و اطعام برگزار می شود.

امام جمعه آشتیان همچنین از برگزاری مسابقه کتاب غدیر و خطبه غدیر توسط اداره اوقاف و آموزش و پرورش و سازمان تبلیغات در سطح شهرستان خبر داد.

نیشابوری در تبیین اختلافات پیرامون مسئله غدیر گفت: اصل مسئله غدیر همواره مورد اتفاق شیعه وسنی بوده است و مورد اختلاف در برداشت برخی افراد از کلمه مولا است، برخی به اشتباه کلمه مولا را درحدیث شریفه مَنْ كُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاه به معنی دوست تفسیر کردند.

وی ادامه داد: در حالیکه ما معتقدیم دوستی کفایت نمی کند و اینکه پیامبر اکرم(ص) در آن روز گرم سه شبانه روز مردم را در صحرای گرم و لم یزرع نگه داشته باشند که بگویند ای مردم هر کس من را دوست دارد علی و فرزندانش را دوست بدارد از عقل و منطق بدور است.

امام جمعه آشتیان خاطر نشان کرد: منظور قرآن در آيه «اليَوم‌َ اَكمَلت‌ُ لَكُم دينَكُم و اَتمَمت‌ُ عَلَيكُم نِعمَتي...» که‌همان تکمیل دین، امامت و رهبری و جانشینی امیر المومنین علی (ع) بوده است که پس از بیست و سه سال صورت گرفته است. این برداشت، برداشت صحیحی نبوده و مورد قبول شیعه نیست.

لازم به ذکر است از دیگر برنامه های عید غدیر در شهرستان آشتیان، مراسم جشنی است که در شب و روز عید غدیر در امامزاده حضرت فاطمه صغری(ع) سیاوشان همراه با اطعام  با سخنرانی حجت الاسلام نیشابوری امام جمعه آشتیان برگزار می شود.

انتهای پیام/ ر

دیدگاه کاربران
دیدگاهی توسط کاربران ثبت نشده است .
فرم ارسال دیدگاه
نام کامل :
پست الکترونیکی :
متن پیام :
کد امنیتی : تصویر كد امنیتی
عکس خوانده نمی شود
salamup.ir
safireashtian
nashrkhabar.ir